Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
11 kwietnia 2012 r.
To już drugie w tym roku zebranie Zarządu Oddziału o charakterze „wyjazdowym”. Tym razem gospodarzem zebrania było Koło nr 3 zrzeszające drogowców powiatu ostrzeszowskiego a okazją do zorganizowania tego spotkania jest m.in. obchodzony w dniu 26 kwietnia Dzień Drogowca. Zebranie otworzył i przywitał obecnych prezes Oddziału kol. Seweryn Kaczmarek. Z wielkim zadowoleniem prezes powitał przybyłego na zebranie Pana Lecha Janickiego – Starostę Ostrzeszowskiego.
Na wstępie prezes przedstawił poniższy program zebrania, który został przyjęty jednogłośnie.
- Powitanie członków zebrania.
- Program zebrania
- Informacja na temat działalności Koła nr 3 w Ostrzeszowie.
- Rola SITK RP w działalności na rzecz inspirowania i wspierania działalności samorządów mającej na celu kultywowanie tradycji kolejowych na przykładzie linii kolejowej Ostrzeszów – Namysłaki.
- Sprawy organizacyjne
- Odznaczenia – wręczenie przyznanych Srebrnych Honorowych Odznak SITK RP kolegom Andrzejowi Krowickiemu oraz Janowi Niedźwieckiemu.
- Prezentacja tematyczna
- Wolne głosy
- Zakończenie zebrania.
Informację na temat działalności Koła nr 3 w Ostrzeszowie przedstawiła kol. Anna Gieczewska – prezes Koła. W swoim krótkim wystąpieniu zapoznała zebranych z historią Koła w Ostrzeszowie, którego prezesem jest nieprzerwanie od 1975 roku. Koło nr 3 powstało w latach 60-tych XX wieku i działało przy Rejonie Eksploatacji Dróg Publicznych w Ostrzeszowie i dalej po reorganizacjach drogownictwa funkcjonowało kolejno przy Rejonie Dróg Publicznych, PRDM S.A. oraz Powiatowym Zarządzie Dróg. Działalność Koła skupia się głównie na promowaniu i wspieraniu rozwoju sieci dróg publicznych na terenie Południowej Wielkopolski. Za pośrednictwem Koła promowano także zawód drogowca oraz konstruktywnie wspierano racjonalizację i wynalazczość w zakresie budowy i utrzymania dróg. Członkowie tegoż Koła wielokrotnie byli wybierani do Zarządu Oddziału w różnych kadencjach. Wśród wyróżniających się działaczy wymienić należy koleżanki i kolegów: Bolesława Linkowskiego, Hipolita Łoskę, Zbigniewa Karwackiego, Stanisława Wróbla, Urszulę Rudnicką, Bogdana Cybulskiego, Adama Zawadę, Annę Gieczewską, Jana Niedźwieckiego, Andrzeja Krowickiego, Teresę Soroko i Jana Zjeżdżałkę.
Członkowie Koła prawie w komplecie przynależą do Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i pełnią tam ważne funkcje, są wśród nich: członek komisji kwalifikacyjnej na uprawnienia budowlane, członek komisji ds. kontaktów zagranicznych i delegaci na Zjazd WOIIB. Wszyscy członkowie Koła to znakomici fachowcy, uprawnieni projektanci, rzeczoznawcy branżowi, osoby uprawnione do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w drogownictwie.
W dalszej części swego wystąpienia kol. Gieczewska wspomagając się prezentacją multimedialną zapoznała zebranych ze zrealizowanymi oraz będącymi w realizacji budowami drogowymi w powiecie ostrzeszowskim. Uczestnicy mogli zapoznać się również z zaprezentowanymi starymi i bardzo ciekawymi kronikami Powiatowego Zarządu Dróg.
Rola SITK RP w działalności na rzecz inspirowania i wspierania działalności samorządów mającej na celu kultywowanie tradycji kolejowych na przykładzie linii kolejowej Ostrzeszów – Namysłaki. Oddział SITK RP stawia sobie za cel nie tylko wspieranie wszelkich inicjatyw w zakresie kultywowania tradycji kolejowych w regionach gdzie kolej już nie funkcjonuje ale z wielką determinacją podejmuje działania w celu rewitalizacji linii kolejowych w takich rejonach. Takim działaniem są m.in. prace mające na celu odbudowę kolejki o charakterze parkowym na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim. Wielką i nieocenioną rolę w zakresie rewitalizacji linii kolejowej Ostrzeszów – Namysłaki odgrywają też członkowie Klubu Miłośników Kolei SITK RP w Ostrowie Wielkopolskim z kolegą Piotrem Bartzem na czele. Tematykę związaną z funkcjonowaniem tej linii przybliżył zebranym wielki entuzjasta starych kolei Pan Lech Janicki – Starosta Ostrzeszowski, który podkreślił jej ożywiający charakter dla społeczeństwa regionu ostrzeszowskiego oraz znakomitą pracę Stowarzyszenia „Stacja Bukownica” pod przewodnictwem Ryszarda Biela. Tradycją stało się już, że we wrześniu odbywa się coroczny „Piknik kolejowy” a cały szereg bardzo ciekawych imprez towarzyszących prezentowany jest na poszczególnych stacjach linii kolejowej Ostrzeszów – Namysłaki i gromadzi coraz większe rzesze ludzi nie tylko z okolic Ostrzeszowa ale także z całej Polski a nawet z Niemiec.
Zebranie w Kole nr 3 było znakomitą okazją do wręczenia odznak stowarzyszeniowych działaczom tego Koła. Prezes wręczył Srebrną Honorową Odznakę SITK RP koledze Andrzejowi Krowickiemu oraz Janowi Niedźwieckiemu, który jednak ze względów rodzinnych nie mógł uczestniczyć w zebraniu i osobiście odebrać odznaki.
Kol. Piotr Bartz krótko zapoznał koleżanki i kolegów z historią samej linii kolejowej Ostrzeszów – Namysłaki, która została wybudowana w 1910 roku i funkcjonowała do 1999 roku. Właśnie wtedy przejechał nią ostatni pociąg i od tego roku następowała jej systematyczna dewastacja. Mamy jednak nadzieję, że dzięki pasjonatom zgrupowanym wokół Starosty Ostrzeszowskiego kolej ta nie zniknie z naszego krajobrazu.
W ramach prezentacji tematycznej uczestnicy zebrania udali się do Bukownicy na linię kolejową i dzięki uprzejmości kol. Pawła Zacharzewskiego – członka Stowarzyszenia „Stacja Bukownica” mogli odbyć wspaniałą przejażdżkę zbudowaną przez niego drezyną napędzaną silnikiem popularnego „Malucha”. Mogli też zapoznać się ze stanem tego odcinka linii i samą stacją Bukownica.