Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
W wyniku reorganizacji PKP, węzeł ostrowski i ZNTK włączono pod administrację DOKP Poznań. Z tego powodu Koła SITK działające na węźle i w ZNTK weszły w struktury organizacyjne Oddziału Poznańskiego. Taka sytuacja organizacyjna trwała aż do roku 1976.
W latach 60 i 70-tych działalność SITK była bardzo ożywiona i w znaczący sposób oddziaływała na środowisko. Do najcenniejszych inicjatyw zaliczyć można zorganizowanie (z inicjatywy SITK i przy współudziale dyrekcji Technikum Kolejowego w Ostrowie) punktu konsultacyjnego Politechniki Poznańskiej. Wykłady I i II roku odbywały się w gmachu Technikum Kolejowego w Ostrowie. Corocznie odbywały się (organizowane zawsze przez SITK) kursy przygotowawcze dla kandydatów na studia. Organizowane były liczne kursy nauki języków obcych, różne konkursy a także modne wówczas współzawodnictwa między Kołami i międzyoddziałowe.
Z perspektywy lat można ocenić je również jako bardzo pożyteczne, bo wyzwalały wiele inwencji i dobrze przysłużyły się zarówno środowisku technicznemu jak i w całym regionie. Do najaktywniejszych działaczy należą: Dominik Strączkowski, Henryk Szczepaniak, Florian Muss, Bogdan Mazurek, Zenon Bożek, Florian Pluskota, Stefan Bińczak i Zenon Thomas.
***
Inicjatywa powołania Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Kalisz z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim powstała na sympozjum naukowo-technicznym, które odbyło się w dniu 1 czerwca 1976 roku w Domu Technika Oddziału Wojewódzkiego Naczelnej Organizacji Technicznej w Kaliszu. W wyniku powyższego Zarząd Główny SITK pismem z dnia 6 lipca 1976 roku, skierowanym do Oddziału Poznańskiego SITK popierając inicjatywę środowiska technicznego województwa kaliskiego, prosił Zarząd Oddziału SITK Poznań o rozpatrzenie podjętej inicjatywy sugerując podjęcie prac przygotowawczych. Już w dniu 23 lipca 1976 roku, na Posiedzeniu Zarządu Oddziału SITK Poznań, zagadnienia te były tematem głównym z pełnym poparciem obecnych. W związku z pozytywną opinią zebranych, powołano komitet organizacyjny, w skład którego weszli następujący aktywiści z województwa kaliskiego:
Stefan Bińczak - ZNTK Ostrów, Józef Chmielewski - CBKWT Ostrów, Jan Gwóźdź - ZNTK Ostrów, Bogdan Mazurek - ZNTK Ostrów, Jan Podemski - CBKWT Ostrów, Jerzy Ponitka - ZNTK Ostrów, Józef Ryfa - DRKP Ostrów, Piotr Zasuń - RDP Kalisz, Dominik Strączkowski - Dyrektor Techniczny ZNTK.
Funkcję Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego powierzono Bogdanowi Mazurkowi, który kierował pracami do czasu powołania Oddziału oraz wybrania pierwszego Zarządu Oddziału SITK Kalisz z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim.
Oceniając wysoko pracę Komitetu Organizacyjnego, Zarząd Oddziału Poznańskiego wystąpił do Zarządu Głównego SITK w Warszawie z wnioskiem o powstanie nowego Oddziału. Wniosek ten został rozpatrzony na Zebraniu Plenarnym Zarządu Głównego SITK, na sesji wyjazdowej w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Ostrowie Wielkopolskim, w dniu 16 kwietnia 1977 roku, gdzie podjęto jednogłośnie uchwałę o powołaniu nowego oddziału z dniem 1 kwietnia 1977 roku. W oparciu o uchwałę zwołano I Nadzwyczajne Zgromadzenie Delegatów kół województwa kaliskiego, które odbyło się 26 kwietnia 1977 roku w gmachu Technikum Kolejowego w Ostrowie. Uczestnicy Zgromadzenia wybrali Zarząd nowopowstałego Oddziału Kalisz z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim. Pierwszym Przewodniczącym Oddziału został Dominik Strączkowski, sekretarzem Oddziału został Bogdan Mazurek, a skarbnikiem Oddziału wybrano Jana Podemskiego. Kolejnym Prezesem Oddziału został Kazimierz Gabryś, który tę funkcję pełni przez dwie kolejne kadencje. Po śmierci Sekretarza Oddziału Bogdana Mazurka funkcję tę przejął Roman Marczewski, a od 1998 r. Sekretarzem Oddziału został Henryk Hellwing. Następne lata to kolejne kadencje nowo wybieranych zarządów. Aktualny skład Zarządu Oddziału znajdziemy w zakładce „Władze Oddziału”
Honorowym prezesem Oddziału był Dominik Strączkowski (zmarł w 2006 r.). Godność członka honorowego SITK RP z naszego oddziału otrzymali: Piotr Zasuń (zmarł w 2000 r.), Dominik Strączkowski, Henryk Szczepaniak, Kazimierz Gabryś, Jan Godziębski oraz Czesław Gruchot.
W chwili powołania Oddziału liczba członków wynosiła 725 w tym 140 inżynierów, 575 techników oraz innych 10 zrzeszonych w 19 kołach zakładowych. W tym okresie największy stan liczbowy odnotowano 31 grudnia 1990 roku - 1302 członków. W ostatnim okresie odnotowano bardzo dużą fluktuację liczby członków na skutek zmiany miejsca pracy, restrukturyzacji zakładów pracy, rezygnacji, przejścia na emeryturę, zgonów itp.
***
Od roku 1998 Oddział dysponuje własnym Klubem Technika, który jest miejscem narad Zarządu Oddziału, spotkań klubowych i towarzyskich. Dzięki przychylności i pełnemu poparciu dyrektora Technikum Kolejowego w Ostrowie mgr Karola Wojciechowskiego, Oddział znalazł swą siedzibę w gmachu Technikum Kolejowego w Ostrowie przy ul. Wolności 23 (obecnie Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych). Dla potrzeb działalności Centrum Szkolenia, ostrowski Oddział SITK od 01.01.2001 roku wynajmował biuro przy ul. Sienkiewicza 1a w Ostrowie Wlkp. a od 01.04.2013 r. posiada biuro przy Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Wojska Polskiego 17. Centrum Szkolenia istnieje od 2000 r., jego dyrektorem do 2002 r. był Gabriel Nowicki, a obecnie funkcję tę pełni Jan Godziębski.
Oddział SITK w Kaliszu z siedzibą w Ostrowie posiada osobowość prawną od dnia 7 kwietnia 1995 r. Dnia 12.12.2000 r. zmieniono nazwę Oddziału na Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Ostrowie Wielkopolskim.