Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
16 lipca 2018 r.
Kolejną wycieczkę krajoznawczą zabarwioną elementami techniki zorganizowało Koło Seniorów. Tym razem 40-osobowa grupa wybrała się w Dolinę Baryczy, która słynie między innymi z gospodarstw rybackich zlokalizowanych na wielkich stawach milickich.
Pierwszym przystankiem były Sulmierzyce, niewielkie miasteczko wzmiankowane już w 1297 roku. W samym centrum stoi tam ratusz miejski, z 1743 roku, drewniany, otynkowany, z opartym na filarach, czterospadowym dachem naczółkowym, z cebulastą wieżą i drewnianymi schodami, obecnie Muzeum Ziemi Sulmierzyckiej imienia Sebastiana Fabiana Klonowica, w którego zbiorach znajduje się bardzo wiele ciekawych eksponatów.
Następnie dotarliśmy do leżącego nad Baryczą Milicza gdzie najpierw zwiedziliśmy XVIII wieczny poewangelicki szachulcowy kościół, dziś katolicki pw. św. Andrzeja Boboli a potem udaliśmy się pod ruiny zamku książąt oleśnickich z XIV wieku, w sąsiedztwie których znajduje się pałac klasycystyczny, z końca XVIII wieku - od 1963 ma tu swą siedzibę Zespół Szkół Leśnych.
Techniczna strona wycieczki to wizyta na obiektach Krośnickiej Kolejki Wąskotorowej gdzie dla każdego atrakcją jest przejażdżka tą kolejką.
Przejeżdżając przez Wierzchowice mogliśmy zobaczyć naziemne instalacje i obiekty podziemnego magazynu gazu znajdującego się w wyeksploatowanym złożu gazu zaazotowanego. Tutaj tez mogliśmy zapoznać się z ekologiczną wytwórnią soków i przetworów owocowych „MALINEA”, firmą rodzinną Łaniaków. Natomiast w Rudzie Sułowskiej mogliśmy poznać tajniki hodowli ryb.
Bardzo ciekawym i unikalnym obiektem jest jedyna zachowana oryginalna rogatka graniczna z czasów zaborów, która znajduje się we wsi Baranowice.
Stąd udaliśmy się nad wielki staw Jamnik gdzie mogliśmy obserwować liczne ptaki żyjące w okolicach stawów milickich.
Ostatnim miejscem wycieczki był Żmigród, miasto znane kolejarzom przede wszystkim ze znajdującego się tam toru doświadczalnego Instytutu Kolejnictwa, gdzie prowadzi się m.in. próbne jazdy i badania pociągów.
W parku zachowała się wieża mieszkalna - baszta, kamienna z 1560 roku oraz pałac Hatzfeldów, z lat 1656–1658, obecnie w ruinie.
W ten sposób zrealizowaliśmy bardzo bogaty program wycieczki, który przygotował kol. Edward Janiak.