Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
21-23.04.2022 r.
Koło Seniorów pod przewodnictwem Barbary Wieczorek zorganizowało trzydniową autokarową wycieczkę do Bolesławca i okolic, która obejmowała miejscowości: Daszów, Lubiąż, Bolesławiec, Lwówek Śląski, Legnicę i Trzebnicę. W wycieczce uczestniczyło 26 osób. W miejscach gdzie nie było miejscowych przewodników pomocą w zwiedzaniu służyła koleżanka Ewa Sikora, przewodniczka ostrowskiego PTTK.
Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty w kuźni, w małej wiosce Daszów koło Rawicza, w której tworzy swe dzieła miejscowy kowal artysta Adam Piechowiak. W swojej niedługiej działalności artysty kowala dał się poznać jako wielce utalentowany twórca, którego prace można podziwiać na wielu krajowych jak i międzynarodowych wystawach i turniejach kowalskich gdzie był wyróżniany różnymi nagrodami. W swej kuźni tworzy niezwykle ciekawe dzieła ale także potrafi opowiadać o nich i o stosowanych technologiach przy ich wykonywaniu.
Z Daszowa udając się około 50 km na południe dotarliśmy do Lubiąża gdzie znajduje się trochę zapomniany ale niezwykle interesujący olbrzymi pocysterski zespół pałacowo-klasztorny, którego początki sięgają XII wieku. Opactwo Cystersów w Lubiążu z cysterskim zespołem klasztornym jest jednym z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim i drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. W skład zespołu klasztornego wchodzą: bazylika Wniebowzięcia NMP z lat 1307–1340 (niestety dziś nie pełni żadnych funkcji kościelnych i jest pustą budowlą wymagającą renowacji), klasztor (gdzie znajduje się odrestaurowany piękny refektarz), pałac opatów - XVII/XVIII w. (mieszczący imponującą odrestaurowaną Salę Książęcą o powierzchni ponad 400 m² i wysokości 13,4 m.) pomocniczy kościół św. Jakuba i zabudowania gospodarcze.
Następnym etapem wycieczki był niespełna 40 tysięczny Bolesławiec znany m.in. ze słynnej porcelany bolesławieckiej o czym mogliśmy się przekonać zwiedzając Muzeum Ceramiki. Bolesławiec to także miasto Książąt Śląskich, które swą nazwę zawdzięcza księciu Bolesławowi Wysokiemu.
W czasie wojen napoleońskich w mieście sześciokrotnie gościł Napoleon Bonaparte, a 28 kwietnia 1813 zmarł tu Michaił Kutuzow, rosyjski feldmarszałek. Dom, w którym umarł zachował się do dziś i mieści się w nim obecnie Dział Historii Miasta. W Bolesławcu znajdziemy także niezwykły wiadukt – obiekt inżynierii kolejowej nad rzeką Bóbr, wykonany w latach 1844-1846 z piaskowca kredowego. Jest jednym z najdłuższych tego typu wiaduktów w Polsce i w całej Europie a jego długość wynosi 490 m i zawiera 35 łukowych przęseł.
Jeszcze tego samego dnia udaliśmy się do Lwówka Śląskiego, jednego z najstarszych miast Dolnego Śląska (prawa miejskie w 1217 r.). W mieście istnieje przypuszczalnie najstarszy browar w Polsce i jeden z najstarszych w Europie, „Browar Lwówek” z tradycjami piwowarskimi sięgającymi 1209 roku. Lwóweckie mury obronne składają się z dwóch pierścieni otaczających miasto i zachowały się one niemal w całości. Najciekawsze zachowane odcinki murów znajdują się przy wieżach bramnych – Bolesławieckiej i Lubańskiej. Ciekawym zabytkiem jest gotycko-renesansowy ratusz powstały w latach 1522–1524 z późniejszymi przebudowami dziś będący siedzibą władz miejskich i placówki historyczno-muzealnej. Znajduje się tu okazała sala ślubów.
Ostatni etap to Legnica i Trzebnica. W Legnicy pierwszoplanowym obiektem jest oczywiście Zamek Piastowski, który jednak do zwiedzania udostępniony będzie dopiero od maja. Mimo to udało się zobaczyć odkryte wykopaliska kaplicy zamkowej oraz wejść na wieżę św. Jadwigi. Zwiedzić za to można było Muzeum Miedzi wraz ze swoim oddziałem Akademii Rycerskiej.
Na zakończenie bardzo udanej wycieczki krótki pobyt w Trzebnicy poświęciliśmy na zwiedzenie Bazyliki i sanktuarium św. Jadwigi – miejsca spoczynku Henryka I Brodatego i Jadwigi Śląskiej.