Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
6 lipca 2011 r.
Zgodnie z rocznym planem zarząd Koła Seniorów w dniu 6 lipca zorganizował wycieczkę techniczno-turystyczną. Szlak wycieczki prowadził przez Opatówek, Tubądzin, Wartę i Jeziorsko do Uniejowa. W wyjeździe wzięło udział 50 uczestników a pilotem wycieczki był nasz kolega Edward Janiak.
Bardzo atrakcyjnym i cieszącym się dużym zainteresowaniem okazało się Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku gdzie we wnętrzach starej fabryki włókienniczej zgromadzono niezwykle ciekawe eksponaty z różnych dziedzin techniki. Ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiły różnorakie napędy parowe, krosna tkackie, maszyny drukarskie, można wśród nich znaleźć nawet modele z XVII wieku. Jest tam również ekspozycja wyrobów przemysłowych XIX - XX w. (w tym haftów i koronek, dzianiny, tkaniny jedwabnej, pluszu i aksamitów, tkanin zabytkowych XV - XIX w. (kolekcja ornatów i szat liturgicznych). Wśród ornatów oprócz starych znajdziemy także współczesne ornaty okolicznościowe papieży: papieża Jana Pawła II używanego podczas pielgrzymki do Kalisza w 1997 roku oraz obecnego papieża Benedykta XVI z lipca 2009 roku.
Unikalną i jedyną tak bogatą w Polsce liczącą ponad 50 eksponatów jest wystawa fortepianów i pianin. Są tam instrumenty produkowane przez znane firmy z całej Europy, wśród których zobaczyć można tradycyjne pianina i fortepiany ale także rzadko spotykane konstrukcje jak fortepiany stołowe z ok. 1860r. czy też fortepian w kształcie liry.
Jedno z pięter muzeum przeznaczone jest na wystawy czasowe i obecnie zajmuje je piękna ekspozycja porcelany inspirowanej sztuką. Są to wyroby Porcelany Bogucice z Katowic.
Następnym etapem był Tubądzin gdzie pierwotnie w planie było zwiedzanie zakładów ceramicznych ale z uwagi na sezonowy przestój fabryki nie można było jej zwiedzać. Zwiedziliśmy za to urokliwe niewielkie Muzeum Walewskich, w którym zgromadzono bardzo wiele cennych pamiątek po rodzinie Walewskich ale przede wszystkim bogatą kolekcję obrazów członków rodziny Walewskich. Muzeum znajduje się w Pałacu otoczonym pięknym parkiem.
W drodze do Jeziorska zatrzymaliśmy się w miejscowości Warta gdzie odwiedziliśmy kościół pw. Wniebowzięcia MB, który stanowi zespół klasztorny Bernardynów, w którym o historii zakonu i samym kościele opowiadał brat Laurenty. Należy zauważyć, że w okolicach miejscowości Warta rozpoczyna się sztuczny zbiornik wodny na rzece Warta a jego zwieńczeniem jest zapora w Jeziorsku, przy której zbudowano elektrownię wodną. Zbiornik ma około 15 km długości i w najszerszym miejscu ok. 3 km szerokości.
Ostatnim etapem wycieczki był Uniejów gdzie strudzeni „wycieczkowicze” mogli skorzystać z basenów wypełnionych wodą z leczniczych źródeł termalnych.
I tak pełni wrażeń wszyscy „odświeżeni” i bardzo zadowoleni około godz. 19.00 wróciliśmy do Ostrowa Wielkopolskiego.