Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
dn. 03 grudnia 2009r
Są już gotowe opracowania koncepcji przebiegu linii Kolei Dużych Prędkości przez teren aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Dokument to efekt spotkania, które na początku września 2009 obyło się w Urzędzie Miejskim w Ostrowie. Wówczas trzy samorządy Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i Nowych Skalmierzyc uznały, że opracowania takie mogą być pomocne w lobbowaniu na rzecz poprowadzenia KDP w naszym regionie, a dodatkowe argumenty dla planistów będą tym istotniejsze, że jeszcze w tym roku powinno się rozpocząć opracowanie Studium Wykonalności dla całej inwestycji.
Przypomnijmy, że 4 września 2009 r. z inicjatywy władz samorządowych Ostrowa Wielkopolskiego, ale także Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji odbyło się spotkanie z Janem Raczyńskim - dyrektorem Biura Linii Dużych Prędkości w PKP.
Po konsultacjach społecznych w Łodzi i Poznaniu, konferencjach z udziałem ekspertów i ministrów, był to kolejny etap w staraniach, które samorządy naszego regionu toczą o wytyczenie linii, a docelowo umiejscowienie przystanku Kolei Dużych Prędkości na terenie naszej aglomeracji. O tym, że "wariant z przystankiem (KDP) pomiędzy Kaliszem i Ostrowem jest najbardziej optymalny zarówno pod względem kosztów inwestycji, jak również późniejszej eksploatacji i potoku pasażerów" mówił już w Ostrowie Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.
Zasadność takiego przebiegu podkreślał również Jan Raczyński, a sojusznikiem dla takiego przebiegu okazuje się być także samorząd Województwa Wielkopolskiego. Mimo to władze samorządowe uznały, że argumenty te należy także dodatkowo wzmocnić poprzez przedstawienie w formie gotowych opracowań planistycznych. Opracowania sfinansowane zostały z budżetów Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i Nowych Skalmierzyc i znajdują się w nich warianty przebiegu linii Kolei Dużych Prędkości na terenie aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Sporządzeniem dokumentu zajął się mgr inż. Andrzej Kozłowski, który w swoich opracowaniach proponuje kilka wariantów przebiegu.
- W opinii mojej oraz Prezydenta Kalisza Janusza Pęcherza, najbardziej realny i optymalny jest wariant trzeci ze stacją pomiędzy Śliwnikami, a linią kolei regionalnych w okolicach Nowych Skalmierzyc. Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest bliskość drogi krajowej nr 25 – mówi Radosław Torzyński Prezydent Ostrowa. - Z kolei samorząd Nowych Skalmierzyc jest zwolennikiem koncepcji, w której chciałby przywrócić funkcję obsługi pasażerów i wykorzystać istniejące zabytkowe zabudowania dworcowe. Dlatego skłania się ku rozwiązaniu opartemu na budowie tunelu pod miastem.
Inwestycja budowy KDP to przedsięwzięcie ogromne także pod względem finansowym. O skali przedsięwzięcia świadczy wielkość środków zarezerwowanych na ten cel. – to ok. 80 mln. To środki przeznaczone na prace przygotowawcze i projektowe. Koszt budowy 1 km linii jest na poziomie 70 proc. wartości budowy kilometra autostrady i wynosi 6-7 mln euro.
- Podobne rozwiązanie w zakresie tunelu chce zastosować Łódź, jednak finansuje je z własnych środków. Nie wiem, czy budowa takiego obiektu jest realna. Boimy się, by wygórowane żądania samorządów nie przekreśliły całego projektu poprowadzenia LDP pomiędzy Kaliszem a Ostrowem Wielkopolskim., Od początku dyskusji o KDP wspólnie z Prezydentem Pęcherzem pokazujemy warianty przebiegu oparte na realnych rozwiązaniach, które nie generują dodatkowych kosztów, ale dają szansę ekonomicznego zwrotu lub powodzenia budowy KDP w naszej aglomeracji, bo potencjał 369 tys. mieszkańców to także łakomy kąsek dla całego przedsięwzięcia. A Szybkie Koleje to szansa na dla całego naszego regionu. Często odpowiadamy także na pytania, czy jest sens walki o ten projekt, który będzie realizowany za kilka lat. Przywołuję wtedy przykład, gdy budowano tradycyjną linię kolejową. Gdyby ówczesny arystokrata, właściciel Raszkowa, zgodził się na jej przebieg miasto rozwijało by się inaczej. Nie chciałbym, żeby tak się stało w przypadku Ostrowa i całej aglomeracji – dodaje R.Torzyński.