Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
23-24 listopada 2015
W uzgodnieniu z Zarządem Krajowym SITK RP oddział w Ostrowie Wielkopolskim w dniach 23-24 listopada zorganizował Spotkanie Międzyoddziałowe, w którym uczestniczyli przedstawiciele dwunastu oddziałów oraz Zarządu Krajowego. Program spotkania przewidywał m.in. obrady merytoryczne w szczególności dotyczące oddziałów SITK oraz konferencję pt. „Rozwój kolei na terenie węzła ostrowskiego na przełomie trzech wieków”, która była otwartym forum dla specjalistów branży transportowej, przedstawicieli samorządów lokalnych szczególnie usytuowanych wzdłuż linii kolejowej Kluczbork-Poznań, przedstawicieli Komisji Transportu Związku Miast Polskich a także wszystkich zainteresowanych tematyką transportową. Więcej szczegółów na temat konferencji zawarto w oddzielnej informacji.
W części poświęconej oddziałom SITK omówiono m.in.:
- działania Zarządu Krajowego, które zaprezentowała kol. Hanna Kwiatkowska. Wśród poruszonych spraw znalazły się m.in.:
- Relacja z odbytych spotkań, konferencji, seminariów i posiedzeń Zarządu Krajowego.
- Apel w sprawie prowadzonych działań dla ujednolicenia wizerunku stowarzyszenia.
- Informacja na temat opublikowanego pierwszego oraz mających się ukazywać kolejnych „Informatorów SITK RP”, którego autorką jest Dorota Przybyła.
- Sprawa zaległości niektórych oddziałów z uiszczeniem składki na wspólną działalność Stowarzyszenia. Należy pamiętać, że brak wpłaty składki sankcjonuje nie rozpatrywaniem wszelkich wniosków o odznaczenia dla członków danego oddziału.
- Z racji planowanej nowelizacji statutu jest apel do oddziałów aby zgłaszać swoje propozycje i wnioski.
- 70-lecie SITK - przebieg przygotowań do przypadającego w przyszłym roku jubileuszu przedstawiła kol. Dorota Przybyła. Istotną informacją jest, że przyszły rok będzie miał charakter Roku Jubileuszowego co powinno zostać uwidocznione przez zamieszczenie takiej informacji wraz z opracowanym przez Koło Polityki Medialnej SITK jubileuszowym logo na wszelkiej korespondencji wychodzącej z ZK a także z oddziałów.
- Z racji planowanej nowelizacji statutu jest apel do oddziałów aby zgłaszać swoje propozycje i wnioski.
Oddzielnym punktem spotkania była krótka prezentacja działalności, podzielenie się osiągnięciami a także problemami dotykającymi poszczególne oddziały. Miała ona charakter dyskusji i wolnych głosów a także prezentacji multimedialnej. W sprawach tych wypowiadali się m.in.: Ryszard Boślak (Ostrów Wielkopolski), Jan Firlik (Poznań), Wojciech Rybak (Kielce), Dorota Przybyła (Częstochowa) i inni.
Korzystając z okazji obecności przedstawicieli Zarządu Krajowego oraz szerokiego grona przedstawicieli oddziałów wręczono stowarzyszeniowe odznaki honorowe dla kilku członków oddziału SITK RP w Ostrowie Wielkopolskim. Odznaki wręczyli: wice Prezesi SITK: Dorota Przybyła, Mariusz Szałkowski i Seweryn Kaczmarek a wyróżnieni zostali:
- Wiesław Malarczyk – Złota Honorowa Odznaka SITK z Diamentem,
- Stanisław Lupa – Złota Honorowa Odznaka NOT,
- Teresa Ćwiek – Srebrna Honorowa Odznaka NOT,
- Henryk Maliński - Srebrna Honorowa Odznaka NOT,
- Stanisław Grześczyk - Srebrna Honorowa Odznaka NOT.
Po wyczerpujących obradach organizatorzy zaprosili uczestników spotkania (przedstawicieli oddziałów i ZK) do Ostrowskiego Centrum Kultury gdzie zaplanowano krótki recital fortepianowy w wykonaniu wykładowcy Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim Łukasza Kryjoma. Wszyscy chętni do OCK udali się podstawionym autobusem elektrycznym SOLARIS zatrzymując się na chwilę w Forum Synagoga gdzie trwał jeszcze panel dyskusyjny na tematy komunikacyjne.
W drugim dniu zgodnie z programem spotkania luksusowym autokarem firmy PATEREK z Koźmina Wlkp. w grupie 20-osobowej udaliśmy się do Gołuchowa gdzie w rozległym parku stoi wzniesiony w latach 1550-1560 przez Rafała Leszczyńskiego (starostę radziejowskiego i wojewodę brzesko-kujawskiego) piękny wczesnorenesansowy zamek,wtedy o charakterze obronnym. Nieco później zamek nabrał charakteru renesansowo-manierystycznej rezydencji magnackiej. Po przejęciu go ok. 1865 roku przez Tytusa Działyńskiego jako przyszłą rezydencję dla nowożeńców, czyli dla syna Jana Kantego i Izabelli z Czartoryskich, Izabella w latach 1875-1885 przeprowadziła jego gruntowną modernizację. Niestety ramy czasowe pozwoliły tylko na zwiedzenie wnętrz dawnej oficyny, w której obecnie znajduje się Muzeum Leśnictwa zawierające m.in. wiele trofeów myśliwskich. Dalsza część zbiorów jedynego w Polsce Muzeum Leśnictwa mieści się w dawnej powozowni gdzie zgromadzono olbrzymią ilość eksponatów związanych z dziedziną leśnictwa.
Cały Ośrodek Kultury Leśnej gromadzi jeszcze wiele ciekawych obiektów (np. dybul – dawna stajnia i obora, zagroda żubrów, danieli, dzików i innych zwierząt, urokliwe aleje spacerowe) ale z racji rozległego terenu i braku czasu nie było możliwości ich zwiedzenia.
Po powrocie do Ostrowa Wielkopolskiego spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem po czym jego uczestnicy udali się w podróż do swoich domów.