Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
6 lipca2016 r.
Trzydziestopięcioosobowa grupa seniorów pod wodzą kol. Edwarda Janiaka w 1050 rocznicę Chrztu Polski udała się Szlakiem Piastowskim do kolebki Polskości czyli na Ostrów Lednicki gdzie wg wszelkiego prawdopodobieństwa w 966 roku za sprawą Mieszka I i Dobrawy odbył się Chrzest Polski.
Zanim jednak uczestnicy wycieczki dotarli do Lednicy po drodze zatrzymali się w Czerniejewie w pow. gnieźnieńskim gdzie znajduje się wielki Zespół Pałacowy wzniesiony w latach 1771-1775 dla Jana Lipskiego według projektu architekta Ignacego Graffa. Pałac pierwotnie późnobarokowy, piętrowy z dwoma skrzydłami i dwoma dziedzińcami, wielokrotnie był przebudowywany. Pałac w czasie II wojny światowej użytkowany był przez Niemców, dlatego zabudowania przetrwały w stanie nienaruszonym. Wnętrza i wyposażenie uległy znacznemu zniszczeniu w końcowym okresie wojny. Od wyzwolenia do 1977 r. siedziba domu dziecka, później przejęty i wyremontowany przez PGR Żydowo z przeznaczeniem na hotel i centrum konferencyjne. Obecnie również pełni tę funkcję.
Niestety wnętrza pałacu nie są udostępnione dla zwiedzających tak, że można go było obejrzeć tylko z zewnątrz.
Następnie grupa udała się do Dziekanowic nad jez. Lednica do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, który jest częścią Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – miejsca odkrycia wczesnopiastowskiego grodu biskupiego, wzniesionego w X wieku nad Jeziorem Lednickim.
Tutaj znajduje się Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – jedno z największych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce, na które składają się wystawy: archeologiczne, przyrodnicze oraz etnograficzne.
Park Etnograficzny ma na celu dokładne odwzorowanie wyglądu tradycyjnej wsi wielkopolskiej oraz ochronę i prezentację tradycyjnych, drewnianych i murowanych zabudowań wiejskich, sprzętów domowych i gospodarczych oraz strojów ludowych. Pokazano tu obraz życia codziennego mieszkańców wsi wielkopolskiej. Budynki mieszkalne i gospodarcze, ustawione w zagrodach, rozlokowano dookoła okrągłego placu, na którym centralnie stoi barokowy kościół z 1719 roku, pochodzący ze wsi Wartkowice. Tutaj też można zobaczyć m.in. zrekonstruowaną chałupę wiejską z 1602 r.
W miejscu gdzie kiedyś znajdował się most drewniany prowadzący na Ostrów Lednicki dziś kursuje prom, którym można przedostać się do kolebki polskiej państwowości. Badania archeologiczne wykazały bowiem, że są tu pozostałości kamiennych budowli: pałacu, kaplicy, kościoła oraz wału obronnego, zbudowanych za panowania Mieszka I. To tutaj prawdopodobnie, pierwszy historyczny władca Polski przyjął chrzest. Z tego powodu Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy nosi także nazwę Pomnika Historii Narodu Polskiego.
Kolejnym zwiedzanym miejscem była Katedra Gnieźnieńska zbudowana w II poł. X wieku przez Mieszka I, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak wyruszenie św. Wojciecha z misją nawracania Prus, Zjazd Gnieźnieński oraz koronacja pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego. Katedra z racji odbytych w niej kolejnych królewskich koronacji nosi także nazwę Katedry Koronacyjnej.
Katedra jest miejscem, w którym zgromadzone są największe zabytki historii i kultury polskiej. Na szczególne wyróżnienie zasługują m.in. Drzwi Gnieźnieńskie oraz relikwie św. Wojciecha.
W Gnieźnie znajduje się także Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym oprócz wspaniałych średniowiecznych eksponatów obejrzeć można tematyczne filmy dotyczące początków państwa polskiego