Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
24 - 26.09.201, Ostrów Wlkp.
Na mocy porozumienia z Zarządem Krajowym oraz zgodnie z podjętym postanowieniem podczas odbytego w 2009 roku seminarium w Szczecinie w dniach 24 - 26.09.2010 roku odbyło się kolejne "Seminarium Sekretarzy i Księgowych", którego gospodarzem i organizatorem był Oddział SITK RP w Ostrowie Wielkopolskim. Miejscem seminarium była sala konferencyjna w zespole hotelowym "Borowianka" w Ostrowie Wielkopolskim gdzie również uczestnicy seminarium zostali zakwaterowani.
W seminarium wzięło udział 48 uczestników z 21 Oddziałów i Zarządu Krajowego.
W programie merytorycznym seminarium przewidziano:
- Omówienie bieżącej działalności i zamierzeń oraz przedsięwzięć Zarządu Krajowego SITK RP – prof. dr hab. inż. Antoni Szydło, Prezes SITK RP.
- Szkolenie dotyczące księgowości w zakresie najnowszych ustaw i rozporządzeń związanych z prowadzeniem dokumentacji finansowej i gospodarczej w Oddziałach. Działalność odpłatna a działalność gospodarcza, podatek VAT a dotacje i darowizny oraz inne zagadnienia w księgowości stowarzyszeń. Zmiany w opodatkowaniu szkoleń w stowarzyszeniach – mgr Arleta Nowicka
- Interpretacja wybranych punktów statutu SITK RP oraz omówienie problemów występujących w pracach Oddziałów SITK RP – Bolesław Szpetman, Sekretarz Generalny SITK RP.
Ponadto podczas seminarium wystąpili także zaproszeni goście:
- Radosław Torzyński, Prezydent miasta Ostrowa Wielkopolskiego - witając przybyłych uczestników seminarium zaprosił do poznawania miasta i okolic Południowej Wielkopolski a następnie zapoznał zebranych z modernizowanym układem komunikacyjnym Ostrowa Wielkopolskiego oraz zamierzeniami Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej w zakresie m.in. planowanej Kolei Dużych Prędkości i udziału w tych przedsięwzięciach SITK RP.
- Konrad Czwordon, przedstawiciel firmy "Junak" a także członek SITK RP w Ostrowie Wielkopolskim przedstawił historię powstania i produkcji motocykli JUNAK. Po krótkiej prelekcji przed salą konferencyjną zaprezentował kilka wybranych nowych modeli tych motocykli.
W godzinach popołudniowych gospodarze zaproponowali program poza merytoryczny, w którym znalazły się następujące atrakcje:
I dzień
- Pobyt na terenie byłej posiadłości Radziwiłłów w Antoninie gdzie uczestnicy poznali uroki rezerwatu przyrody "Wydymacz" a następnie w pięknym modrzewiowym Pałacu Radziwiłłów wysłuchali krótkiego koncertu fortepianowego utworów Chopina.
- Wieczorem w restauracji hotelu "Borowianka" uczestnicy seminarium spotkali się na uroczystej kolacji, w trakcie której czas umilał zespół wokalno-muzyczny.
II dzień
- Zwiedzanie Muzeum Ziemiaństwa znajdujące się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Dobrzycy.
- Zapoznanie się z Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego w Koźminie, w którym uczestnicy mogli m.in. wypróbować swych umiejętności na jedynym w Wielkopolsce symulatorze samochodów ciężarowych.
- Pobyt na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie gdzie mieliśmy okazję zapoznania się z modelami latającymi uczestników zawodów modelarskich, podziwiać odwagę i poczynania skoczków spadochronowych ze Strefy Spadochronowej "Pyrlandia" a szczególną atrakcją okazał się krótki pokaz akrobacji samolotowej pilotów z Grupy Akrobacyjnej "Żelazny". Każdy mógł zajrzeć także do lotniskowego hangaru i z bliska zobaczyć stacjonujące tam samoloty i szybowce.
- Korzystając z zaproszenia Prezydenta miasta Ostrowa Wielkopolskiego wieczorem uczestnicy seminarium odbyli krótki spacer po ulicach miasta, podczas którego zobaczyli nowo wyremontowane Ostrowskie Centrum Kultury, restaurowaną XIX wieczną żydowską synagogę w stylu mauretańskim, lapidarium cmentarza żydowskiego (kirkutu) a także urokliwy ostrowski Rynek.
- Wieczorem w Zielonej Lagunie na terenie Ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego "Piaski-Szczygliczka" w Ostrowie Wlkp.. odbyła się integracyjna kolacja o charakterze biesiadnym.
Seminarium zakończyło się śniadaniem w niedzielę 26 września, po którym wszyscy udali się w drogę powrotną do swych domów.
Po wysłuchaniu wykładu i zapoznaniu się z otrzymanymi materiałami dla księgowych w drugim dniu seminarium nastąpiła dyskusja i wyjaśnienia problemów nurtujących uczestników wykładu. Wyjaśnień udzielała prowadząca wykład mgr Arleta Nowicka. W przypadku dalszych wątpliwości co do interpretacji przepisów wykładowczyni zaproponowała skierowanie pytań za pośrednictwem poczty internetowej na adres e-mail: nowickaarleta@wp.pl.
Również po wystąpieniu Sekretarza Generalnego nastąpiła dyskusja, w której poruszono następujące problemy:
1. Wyróżnienia "ERNESTY" - podstawową sprawą jest aby wszystkie wnioski były wypełniane rzetelnie i w sposób nie budzący wątpliwości a ich uzasadnienie musi dotyczyć działalności stowarzyszeniowej. W nawiązaniu do dyskusji zjazdowej, podczas której podnoszono już te kwestie również i tym razem stawiano pytania co ile lat należy przyznawać te wyróżnienia. Na ten temat padały następujące propozycje:
- Kol. Wacław Piątkowski (O/Wrocław) zaproponował przyznawanie wyróżnień raz na 4 lata czyli na jedną kadencję. Jest to okres, który pozwoli zebrać odpowiedni dorobek zasługujący na to wyróżnienie. Podobnego zdania był kol. Kazimierz Strach (O/Koszalin) a także większość uczestników.
- Kol. Mieczysław Pawłowski (O/Bydgoszcz) zaproponował różnicowanie "ERNESTÓW" na złoty, srebrny i brązowy co pozwoli wprowadzić gradację osiągnięć kandydatów. Taki sposób nagradzania mógłby bardzo dobrze zastąpić coroczne wyróżnienia.
- Kol. Bolesław Szpetman (ZK) zapewnił, że powyższy temat będzie poddany dalszej dyskusji podczas posiedzenia Zarządu Krajowego w dniu 12.10.2010.
2. Uchwała dotycząca finansowania działań wspólnych
- Kol. Bolesław Szpetman poinformował zebranych o wysokości kosztów prowadzenia i organizowania różnego rodzaju konkursów, członkostwa w organizacjach międzynarodowych, wydawanie czasopism branżowych, zakupu statuetek, odznak i odznaczeń i innych przedsięwzięć. Ponieważ koszty te są kosztami wspólnymi a ich wysokość jest już bardzo znaczna stąd pojawiły się propozycje ich podziału na poszczególne Oddziały.
- Kol. Jan Lech (O/Ciechanów) proponuje obciążanie kosztami zakupu odznaczeń i odznak poszczególne Oddziały.
- Kol. Kazimierz Strach (O/Koszalin) zwrócił uwagę, że na taki stan rzeczy ma również wpływ zaniechanie odprowadzania części składek na działalność Zarządu Krajowego a w związku z tym odezwały się nieśmiałe głosy o podwyższenie wysokości składek.
- Kol. Wacław Piątkowski (O/Wrocław) kategorycznie odrzucił propozycje dotyczące podniesienia wysokości składek, z których można by pokryć niektóre koszty.
- Kol. Mieczysław Pawłowski jest zdecydowanym przeciwnikiem "rangowania" Oddziałów na bogatsze i biedniejsze ponieważ jest to niezgodne ze Statutem. Aby uwiarygodnić swoje działania ZK powinien opracowywać preliminarz wydatków na poszczególne lata, z którego wynikałaby potrzeba dofinansowania wydatków. W zakresie wydawnictwa czasopism zwraca uwagę na mały udział reklam a tym samym sponsorów w poszczególnych tytułach zasugerował więc, że w składach redakcyjnych powinni znajdować marketingowcy, którzy dbaliby o pozyskiwanie sponsorów. Zestawienie swych uwag do projektów Uchwał złożył na piśmie do protokołu seminarium.
- Kol. Bolesław Szpetman stwierdził, że SITK RP jest jedynym stowarzyszeniem w Polsce, które nie jest wspomagane przez swoje Oddziały i przypomniał, że do końca września Oddziały są zobowiązane do przekazania swych opinii w sprawie przekazanych Oddziałom projektów uchwał.
3. Krajowe Sekcje Branżowe – w najbliższym czasie odbędzie się posiedzenie Sekcji Branżowych poinformował kol. Bolesław Szpetman
4. Szkolenia i seminaria
- Kol. Katarzyna Noworól (O/Rzeszów) zasugerowała aby Oddziały dzieliły się swoimi doświadczeniami w zakresie tematyki i programów szkoleniowych i na tej podstawie powinno się stworzyć coś w rodzaju bazy szkoleniowej również w zakresie wykładowców, z której mogłyby korzystać wszystkie Oddziały.
- Kol. Jan Godziębski (O/Ostrów Wlkp..) poinformował o zakresie i doświadczeniach prowadzonych szkoleń w swoim Oddziale a także o warunkach jakie może zapewnić Oddział w Ostrowie Wlkp.. jak również w miejscach zaproponowanych przez zamawiającego. Poinformował także o nowocześnie wyposażonym Ośrodku w Koźminie, który członkowie seminarium mieli później okazję poznać.
5. Inne sprawy
- Kol. Bolesław Szpetman poinformował zebranych o planowanym na maj 2011 r. XXIV Kongresie Techników Polskich w Łodzi. Tematykę związaną z transportem na tym Kongresie powierzono SITK RP a osobami odpowiedzialnymi za jej przygotowanie są profesorowie Antoni Szydło i Wiesław Starowicz. W związku z tym w ZK SITK RP pojawiła się propozycja zorganizowania w lutym 2011 roku Kongresu Transportu a jego ustalenia byłyby tematyką i strategią na Kongres Techników Polskich.
- Ponieważ z sali padały głosy, że tego typu seminaria wnoszą wiele pomysłów i uzupełniają wiedzę, są więc potrzebne i dlatego zaproponowano (m.in. kol. Kazimierz Strach) aby kontynuować podobne spotkania.
- Odzewem na powyższą propozycję była deklaracja złożona przez kol. Ewę Ciesielską z Oddziału w Łodzi aby miejscem kolejnego seminarium była Łódź co spotkało się z ogólną akceptacją uczestników spotkania.
- Organizatorzy zapewnili, że po zebraniu i uporządkowaniu materiałów każdy Oddział otrzyma płytkę CD z dokumentacją fotograficzną seminarium.
- Na zakończenie spotkania kol. Bolesław Szpetman podziękował wszystkim uczestnikom za to spotkanie i dotychczasową współpracę i oficjalnie poinformował zebranych, że ze względów rodzinnych złożył rezygnację z dotychczasowego stanowiska i z dniem 30 września przestaje pełnić funkcję Sekretarza Generalnego Zarządu Krajowego SITK RP. Na jego miejsce został powołany kol. Grzegorz Małetka, który przejmie obowiązki od 1 października br.
Lista obecności:
Bąkowska Żaneta - Szczecin
Bąkowski Adam - Szczecin
Bednarek Krzysztof - Częstochowa
Boślak Ryszard - Ostrów Wlkp.
Bujko Ewa - Łomża
Chrząszcz Małgorzata - Warszawa
Ciastoń-Ciulkin Aleksandra - Łódź
Ciesielska Ewa - Łódź
Cieszyński Mieczysław - Katowice
Cynk Kazimierz - Toruń
Cyzowska Teresa - Kielce
Gabryś Kazimierz - Ostrów Wlkp.
Godziębski Jan - Ostrów Wlkp.
Gruchot Czesław - Ostrów Wlkp.
Grzelak Celina - Opole
Hellwing Henryk - Ostrów Wlkp.
Jan Lech - Ciechanów
Kaczmarek Seweryn - Ostrów Wlkp.
Kasierski Edward - Słupsk
Kępara Jerzy - Toruń
Lipińska Krystyna - Łomża
Malarczyk Wiesław - Ostrów Wlkp.
Małetka Grzegorz - ZK
Mencel-Kolańska Anna - Ostrów Wlkp.
Mrowińska Janina - Kraków
Niedbalski Kazimierz - Bydgoszcz
Noworól Katarzyna - Rzeszów
Pawełczyk Józef - Poznań
Pawłowski Mieczysław - Bydgoszcz
Peter-Bednarek Irena - Częstochowa
Piątkowski Wacław - Wrocław
Poszepczyńska Joanna - Warszawa
Schwertner Danuta - Kraków
Skutnik Marianna - ZK
Solecka-Wiech Ewa - Radom
Stodolna Wiesława - Ostrów Wlkp.
Strach Kazimierz - Koszalin
Strach Ludmiła - Koszalin
Sulewska Barbara - Łomża
Sygulska Grażyna - Poznań
Szpetman Bolesław - ZK
Szydło Antoni - ZK
Szynkiewicz Ewa - Zielona Góra
Świątek Zofia - Ostrów Wlkp.
Tokarska Janina - Kielce
Waszewska Katarzyna - Białystok
Wietrzyński Stanisław - Radom
Wrzalik Barbara - Warszawa