Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
Za kilka dni z centrum Ostrowa Wlkp zniknie symbol jego kolejarskiej przeszłości – stojąca od wielu lat przy ulicy Wolności, lokomotywka. Kolejka została ustawiona w czasach, gdy w budynku szkolnym mieściło się Technikum, Kolejowe. W 2001 roku, po blisko 60 latach działalności, zostało ono połączone z Zespołem Szkół Budowlanych. Tym samym placówka straciła swój poprzedni profil. Zmieniła też szyld na Zespół Szkół Budowlano - Energetycznych. Ze względu na prace związane z budową parkingu przy szkole, szukano miejsca nowej lokalizacji ustawienia kolejki. Ponieważ przed szkołą nie ma tyle miejsca, aby kolejkę przestawić, jedynym rozwiązaniem pozostała zmiana jej lokalizacji. Zaczęto się zastanawiać co począć z poczciwą lokomotywką.
- Naszym celem było jej uruchomienie, tak aby kursowała nad jeziorem Piaski – Szczygliczka. Ta kolejka jest dostosowana do torów, jakie tam się znajdują. Możliwe zatem byłoby jej wykorzystanie po uprzednim remoncie. Mogłaby jeździć przy specjalnych okazjach, tak jak np. na poznańskiej Malcie. Potem proponowaliśmy jej ustawienie przy ul. Towarowej, w pobliżu dworca kolejowego – mówi Piotr Bartz, jeden z ostrowskich pasjonatów kolejnictwa.
Nie brakowało innych koncepcji z różnych stron. Proponowano ustawienie lokomotywy koło dworca autobusowego, przy przepompowni lub na Rondzie Sybiraków. Ostatecznie Urząd Miejski zdecydował, aby ją przenieść do parku, na wprost swojego budynku. Ma to być w miarę bezpieczne miejsce, które uchroni ją przed dewastacją.
- Naszym zdaniem to dobre, reprezentacyjne miejsce – mówi Kazimierz Gabryś, prezes ostrowskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji, które również zaangażowało się w sprawę „ciuchci”.
Kolejka zmieni miejsce lada dzień. Już w połowie października ruszają bowiem prace przy rozbudowie parkingu.
- Chcemy je zakończyć jeszcze przed mrozami. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy – mówi Wenancjusz Studniewski, dyrektor Zespołu Szkół Budowlano – Energetycznych.
Po usunięciu lokomotywki jedyną pamiątką po dawnym Technikum Kolejowym pozostanie tablica na budynku szkolnym przy ulicy Wolności. Kolejka typu „Las” została wyprodukowana w roku 1957 w przedsiębiorstwie Fablok w Chrzanowie. Do dziś pozostały już tylko pojedyncze jej egzemplarze. Był to tabor przystosowany do transportu leśnego. Kolejka trafiła do Ostrowa z Błaszek. Teraz żartuje się, że lokomotywka ma do miasta „przyciągnąć” szybką kolej.
Źródło: Ziemia Kaliska 10-11.10.2009 r.