Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
22-26 czerwca 2016 r.
Piękna pogoda sprzyjała poznawaniu uroków Warmii.
Koło Seniorów zorganizowało kilkudniową wycieczkę, podczas której uczestnicy mogli podziwiać nie tylko piękny region ale także poznać niezwykle ciekawe zabytki techniki, które na od polowy XIX w. wykorzystywane były przez miejscową społeczność w życiu gospodarczym a dziś przede wszystkim służą turystom. Mowa tu o urządzeniach Kanału Elbląskiego ze słynnymi pochylniami i śluzami, którymi przemierzają statki na ok. 150 kilometrowej (z odgałęzieniami) trasie Elbląg-Ostróda i odwrotnie. My jednak przepłynęliśmy tylko odcinek z Elbląga do Buczyńca „pod prąd” czyli „wspinając” się niemal o 100 m powyżej poziomu morza. Płynąc statkiem przy pięknej słonecznej pogodzie opalając się można podziwiać dziką przyrodę kanału i jeziora Drużno z rezerwatem ornitologicznym. Na zakończenie rejsu ciekawscy w maszynowni w Buczyńcu mogli zajrzeć do „serca” hydrotechnicznych mechanizmów poruszających statki na pochylniach gdzie olbrzymich rozmiarów przekładnie i koła wodne pozostawiły niesamowite wrażenie.
Niemniej ciekawie wyglądała niewielka elektrownia wodna w Pieniężnie na rzece Wałsza, która została zbudowana w 1916 roku.
W pobliżu elektrowni znajduje się 160 metrowy 3-przęsłowy kratownicowy most kolejowy, który jest najwyższym czynnym wiaduktem kolejowym w Polsce. Znajduje się on ok. 30 m nad lustrem wody rzeki Wałsza. Niestety z racji trudnego dostępu można go było obejrzeć tylko z dołu pomiędzy gałęziami bujnych drzew.
Poza tym na trasie turystycznej znalazły się także:
- Toruń – z urokliwą starówką,
- zabytki Pieniężna (dawniej Mehlsack, lub Mąkowory) - piękny kościół pw. św. Piotra i Pawła, ruiny zamku oraz Muzeum Misyjno-Etnograficzne klasztoru księży Werbistów,
- Braniewo - z Bazyliką Mniejszą pw. św. Katarzyny z lat 1343-1442,
- Frombork - miasto, w którym mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik (katedra, wieża Radziejowskiego, muzeum, planetarium, i inne)
- Orneta – z pięknym kościołem pw. św. Jana Chrzciciela, ratuszem a także ze starymi, powojennymi zabudowaniami znanymi z tego, że ich zniszczone elewacje znakomicie nadają się do filmowych scen wojennych,
- Krosno – w pobliżu Ornety gdzie znajduje się Sanktuarium Nawiedzenia NMP i św. Józefa będące miniaturą kościoła w Świętej Lipce,
- Lidzbark Warmiński – z imponującym zamkiem Biskupów Warmińskich, którego dziedziniec przypomina dziedziniec wawelski
W sobotni wieczór śpiewająco przy ognisku podsumowaliśmy bogaty program turystyczny.
Tą drogą chcielibyśmy również podziękować Pani Zofii Gałczyńskiej z Pieniężna, która podzieliła się swą bogatą wiedzą o pięknej Ziemi Warmińskiej i w bardzo przystępny sposób opowiadała nam o zwiedzanych miastach i znajdujących się tam zabytkowych obiektach.
Na trasie drogi powrotnej znalazł się Licheń gdzie nie omieszkaliśmy zatrzymać się na krótki postój aby znów zobaczyć wielki rozmach budownictwa sakralnego z całym otoczeniem.
W wycieczce wzięło udział 42 uczestników, których autokarem woził Pan Jacek Przybył z Borku k/Kalisza.