Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
10 czerwca 2019 r.
Integralną imprezą XIII Dni Techniki Kolejowej była ogólnopolska konferencja naukowo-techniczna pt. „Nowoczesna kolej kluczem rozwoju kraju”, która odbyła się 10 czerwca i zgromadziła bardzo wielu uczestników, wśród których byli m.in. posłowie Cezary Grabarczyk, Tomasz Ławniczak i Jarosław Urbaniak, przedstawiciele uczelni technicznych, specjaliści z dziedziny kolejowej, przedstawiciele oddziałów SITK a także samorządowcy z Południowej Wielkopolski.
Honorowy patronat nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek oraz Starosta Ostrowski Paweł Rajski.
Uczestników konferencji powitała w Ostrowie Wielkopolskim – prawdziwym komunikacyjnym sercu Południowej Wielkopolski Pani Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, która w swym wystąpieniu wyraziła zadowolenie ze współpracy ze środowiskiem inżynierskim oddziału SITK w Ostrowie Wielkopolskim, nawiązała też do ponad 140-letnich ostrowskich tradycji kolejarskich. Już w początkowych latach XX w. rozbudowana infrastruktura ważnego węzła kolejowego przyczyniła się do dynamicznego rozwoju miasta co spowodowało, że wówczas Polska Agencja Telegraficzna przyrównała Ostrów do Gdyni. Również i obecnie ta infrastruktura umożliwia powstanie i funkcjonowanie na terenie miasta takich inwestycji jak Baza magazynowa PKN ORLEN, Centrala Zbytu Węgla WĘGLOZBYT czy PKP CARGO TABOR. Właśnie takie warunki zaowocowały podpisaniem memorandum o podjęciu współpracy między Ostrowem Wielkopolskim a chińskim Qinbaijiang w prowincji Syczuan. Mając na uwadze perspektywy dalszego rozwoju miasta w oparciu o węzeł kolejowy Pani Prezydent odniosła się do krajowych planów dotyczących sfery komunikacyjnej wyrażając zaniepokojenie wynikające z planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego a także projektu tzw. „10 szprych”, a przede wszystkim lokalizacji rozjazdów w Kaliszu (w kierunku Poznania) oraz w Sieradzu (w kierunku Wrocławia), co w efekcie może spowodować marginalizację węzła kolejowego w Ostrowie Wielkopolskim. Na zakończenie swego wystąpienia Pani Prezydent złożyła życzenia owocnych obrad w dalszej części konferencji.
Następnie przystąpiono do merytorycznej części konferencji, w programie której przewidziano następujące referaty:
- Uwarunkowania społeczno-ekonomiczne rozwoju kolei dużych prędkości na świecie - dr inż. Jan Raczyński – Instytut Kolejnictwa
- Rola prognozowania popytu w procesie kształtowania sieci Kolei Dużych Prędkości - dr hab. inż. Andrzej Szarata – Politechnika Krakowska
- Działalność Spółki Koleje Wielkopolskie – Marek Nitkowski – Członek Zarządu Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o.
- Czy KDP ma szansę być zbudowana w Polsce? – Zbigniew Szafrański – Ekspert ds. infrastruktury kolejowej.
- Realizacja i plany w zakresie kolei dużych prędkości w Polsce – Bartłomiej Cygan – Z-ca Dyrektora Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Wszyscy prelegenci w swych wystąpieniach wykazywali potrzebę budowy Kolei Dużych Prędkości podkreślając przy tym jej ekonomiczność z zachowaniem wymogów ekologicznych.
Na zakończenie merytorycznej części konferencji zaprezentowane zostały dwie firmy, które wsparły organizację tej konferencji.
I tak przedstawiciel firmy Vossloh Skamo z Nowych Skalmierzyc Tomasz Szyszka zaprezentował rozwiązania dla infrastruktury kolejowej oferowane przez firmę w Nowych Skalmierzycach a także macierzystą firmę w Niemczech, które wykorzystywane są do budowy kolei dużych prędkości na całym świecie.
Z kolei Piotr Tomala z firmy ViaCon specjalizującej się w produkcji elementów konstrukcyjnych do budowy i modernizacji wiaduktów i przepustów kolejowych.
Na zakończenie konferencji organizatorzy przygotowali wycieczkę mającą na celu zaprezentowanie realizowanych inwestycji miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Uczestnicy wycieczki mieli do dyspozycji ekologiczny autobus z napędem elektrycznym komunikacji miejskiej.