Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
4 października 2011 r.
W dniu 4 listopada zasłużony senior SITK RP kol. Stanisław Augustyniak obchodził 90-te urodziny. Z tej okazji przy współpracy Oddziału SITK RP w Ostrowie Wielkopolskim i Stowarzyszenia „KRĘPIANIE”, którego również jest aktywnym członkiem w Sali Szkoły Muzycznej zorganizowano piękne uroczyste spotkanie, w którym oprócz Szanownego Jubilata i Jego najbliższej rodziny wzięli udział także przedstawiciele najwyższych władz miasta i powiatu: Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego - Jarosław Urbaniak, Starosta powiatu ostrowskiego – Paweł Rajski, Członek Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – Rafał Żelanowski, Członek Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego - Przemysław Krysztofiak. Na sali zebrało się też bardzo wielu przyjaciół i znajomych Jubilata a wśród nich zarówno ci ze Stowarzyszenia „KRĘPIANIE” jak i SITK RP.
Doniosłą uroczystość otworzyła Pani Maria Kaczmarek - Prezes Stowarzyszenia „KRĘPIANIE” witając Jubilata i wszystkich przybyłych gości. Następnie prowadzenie imprezy przejął kol. Szymon Matyśkiewicz. Na wstępie krótki recital zaprezentował ostrowski Big Band pod kierownictwem Roberta Matuszewskiego a następnie Jubilata swymi występami uczcili najmłodsi artyści z przedszkola nr 1 „PLASTUSIE”, któremu patronują „KRĘPIANIE”. Były też występy solistek z zespołu Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim kierowanego przez Ewę Borowicz.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie przyznanej przez Zarząd Krajowy SITK RP najwyższego wyróżnienia SITK RP jaką jest Złota z Diamentem Honorowa Odznaka SITK RP oraz tradycyjne życzenia 100 lat od przybyłych gości. O Jubilacie nie zapomniał także Zarząd Federacji SNT NOT w Kaliszu, który za pośrednictwem Jana Godziębskiego - Członka Komisji Rewizyjnej NOT przekazał List Gratulacyjny.
Po uroczystościach oficjalnych był poczęstunek dla wszystkich a wyróżniającym się rarytasem okazał wspaniały 4-piętrowy tort ufundowany przez Prezydenta Miasta.
W tym miejscu godzi się przedstawić krótki życiorys Jubilata.
Kol. Stanisław Augustyniak urodził się 4 października 1921 roku w Ostrowie Wielkopolskim jako syn Jana i Anny. Już jako młody chłopiec z rodziny ostrowskich kolejarzy od 1935 roku został członkiem III Drużyny Skautów im. Zawiszy Czarnego. 27.12.1936 roku składa przysięgę harcerską przed Komendantem Hufca Hm Lechem Ziemskim ps. „Siwy Sokół”, której pozostaje wierny do dziś będąc jako senior nadal członkiem ZHP. Za swą działalność harcerską odznaczony Krzyżem Zasługi z Rozetą i Mieczami.
Kol. Stanisław Augustyniak jest jednym z nielicznych żyjących świadków zbombardowania przez lotnictwo niemieckie pociągu ewakuacyjnego, wiozącego rodziny ostrowskich kolejarzy. Sam uszedł wtedy z życiem, ale stracił ojca i dwóch braci. Jako 18 letni młodzieniec 12 września 1940 roku został wysiedlony do Generalnej Guberni gdzie w majątku Sobienie Jeziory wykonywał różne prace. Tam też związał się z działalnością konspiracyjną i w kwietniu 1942 roku został zaprzysiężony na łącznika i gońca ps. „Bocian” w placówce Sobienie.
Działalność w Ruchu Oporu Armii Krajowej zaowocowała członkowstwem w Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, później po zmianie członek Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych i Osób Represjonowanych z przynależnością do Koła Zakładowego na węźle PKP w Ostrowie Wielkopolskim. Od 1990 roku działa jako skarbnik w Światowym Związku AK Okręg Wielkopolski Oddział w Ostrowie Wielkopolskim. Działalność ta zaowocowała odznaczeniami:
- Medal Wojska nr 43711 – 15.08.1948 r.
- Krzyż Armii Krajowej nr 41484 – 24.09.1988 r.
- Odznaka i wyróżnienie „Za wkład w pracy społecznej w Światowym Związku Żołnierzy AK – 28.01.2000r.
- Odznaka „Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”
- Awans na stopień porucznika – 18.03.2004 r.
Jeszcze przed zakończeniem wojny bo 23 marca 1945 roku wraca do rodzinnego Ostrowa Wielkopolskiego z zapewniającym mu bezpieczeństwo listem żelaznym wydanym przez Komendę Uzupełnień Wojska Polskiego w Mińsku Mazowieckim i kierującym go do pracy w kolejnictwie gdzie pracę na PKP rozpoczął z dniem 20.04.1945 roku pełniąc m.in. funkcję Naczelnika Magazynu Filialnego na PKP w Ostrowie Wielkopolskim.
Pomimo tak dramatycznych przeżyć, znajduje w sobie siłę i chęć do pracy społecznej na rzecz innych. Kol. Stanisław Augustyniak jest osobą bardzo sumienną, pracowitą, zdyscyplinowaną i rzetelną jest bardzo serdeczny, uczynny i kontaktowy.
Jest mocno związany ze społecznością lokalną. Bardzo dużo serca wkłada w propagowanie aktywnego sposobu życia opartego na rozwijaniu zainteresowań i aktywności społecznej w wielu placówkach społecznych takich jak: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP, Stowarzyszenie „Krępianie” w Ostrowie Wielkopolskim, którego jest współzałożycielem i nieprzerwanie od samego początku jego powstania pełni funkcję Przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, Chóry śpiewacze, PCK gdzie został „Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi” i inne. W 1982 roku został członkiem Komitetu Odbudowy Pomnika Kardynała Halki Ledóchowskiego przy parafii św. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wielkopolskim powołanego za zgodą Metropolity Poznańskiego Arcybiskupa Jerzego Stroby.
Niejednokrotnie na różnych spotkaniach czy to stowarzyszeniowych czy też z młodzieżą niestrudzenie starał się ocalić od zapomnienia i przybliżyć działalność w ruchu oporu Armii Krajowej. Dla słuchaczy były to niezapomniane żywe lekcje historii, podczas których prezentował cenne pamiątki wojenne: legitymacje wojskowe, odznaki, medale, numizmaty, zdjęcia. Relacje te szczególnie dla młodych są bardzo cenne, ponieważ przekazuje je bezpośredni uczestnik, naoczny świadek tamtych wydarzeń, a nie osoba młoda, której jedyna wiedza na ten temat płynie z książek. Zresztą wspomnienia Kol. Stanisława Augustyniaka zostały wykorzystane w kilku książkach: o II wojnie światowej, jak również o Ostrowskiej Drużynie Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego.
To „człowiek – historia”, jest niestrudzonym orędownikiem prawdy, swym zachowaniem oddaje hołd heroizmowi tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.
Kol. Stanisław Augustyniak jest człowiekiem o niespożytej energii i sile o czym świadczy jego zaangażowanie w życie społeczne miasta. Od 2005 r. jest członkiem chóru seniorów „Echo”, który uświetnia wszystkie najważniejsze imprezy lokalne. Członkowstwo w chórze „Echo” jest kontynuacją najwcześniejszych jego zainteresowań śpiewaczych, które rozpoczął już w 1945 roku przystępując do Chóru Męskiego „HASŁO” w Ostrowie Wielkopolskim. Jeszcze do kwietnia 2009 roku pełnił funkcję sekretarza w Ostrowskim Oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr a do dziś jest członkiem Kapituły Odznaki Honorowej Związku Śpiewaczego.
Za swą wieloletnią aktywną a przede wszystkim wybitnie społeczną działalność był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany. Oprócz już wcześniej wymienionych posiada:
- Złota Odznaka Rady Głównej Kultury Fizycznej i Działalności Kulturalnej Kolejarz,
- Odznaka 25 Lat w PTTK,
- Srebrna i Złota Odznaka Honorowa SITK RP,
- Wszystkie stopnie Odznaki Zasłużonego Dawcy Krwi,
- Medal Za Zasługi W Rozwoju Miasta Ostrowa Wielkopolskiego,
- Odznaka Honorowa Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego,
- Brązowa, Srebrna i Złota Odznaka Honorowa Za Działalność W Ruchu Śpiewaczym,
- Złota Odznaka Honorowa Z Laurem IV i V Stopnia – za działalność śpiewaczą,
- Liczne dyplomy i listy pochwalne.