Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
06.10.2020
W tym roku obchodzimy 25-lecie powstania Krajowego Klubu Seniorów SITK. Na tą okoliczność w dniu 6 października na terenie Instytutu Kolejnictwa w Warszawie odbyło się spotkanie seniorów SITK połączone z seminarium poświęconemu „nowoczesnym systemom utrzymania i diagnostyki zestawów kołowych w pojazdach szynowych”.
Przybyłych na spotkanie powitał i dokonał jego otwarcia Sekretarz Generalny Waldemar Fabirkiewicz. Następnie krótko nawiązali do działalności seniorów Prezes Honorowy Senior dr inż. Andrzej Gołaszewski oraz aktualny Prezes KKS inż. Leszek Suchecki. Rys historyczny i podsumowanie 25-letniej działalności Krajowego Klubu Seniora przygotowany przez wieloletniego Sekretarza KKS Andrzeja Zielińskiego pod jego nieobecność przedstawił Wiceprzewodniczący KKS Eugeniusz Pokrzepa.
W podziękowaniu za wieloletnią i działalność na rzecz Krajowego Klubu Seniora zasłużonym członkom Zarząd Krajowy przyznał dyplomy okolicznościowe, które wręczył dr inż. Andrzej Gołaszewski. Dyplomy otrzymali: Kazimierz Cynk (O/Toruń), Jan Taborski (O/Katowice), Eugeniusz Pokrzepa i Tadeusz Sułek (O/Kielce), Ryszard Boślak, Kazimierz Gabryś i Jan Godziębski (O/Ostrów Wlkp.).
Po tych miłych chwilach rozpoczęło się tematyczne seminarium, z niezwykle interesującymi referatami:
- „Nowoczesna tokarka podtorowa do reprofilacji zestawów kołowych” – Janusz Bluk - Fabryka Obrabiarek RAFAMET.
- „ASDEK-system wykrywania stanów awaryjnych taboru kolejowego podczas jazdy” – Grzegorz Szóstakowski - Voestalpine SIGNALING Poland Sp. z o.o.
- „Automatyczny system kontroli parametrów zestawu kołowego” – Marcin Kowalski – PUT GRAW Sp. z o.o. (GOLDSCHMIDT).
- „Wpływ profilu powierzchni tocznej koła na dynamikę ruchu zestawu kołowego” – Stefan Pindera – DYNAMIC Elektric.
Wiele z poruszanych podczas prelekcji aspektów można było skonfrontować z rzeczywistością, tj. zapoznać się z pracą tych urządzeń znajdujących się na terenie Zakładu Inter City sąsiadującego z Instytutem Kolejnictwa.
To niezwykle interesujące spotkanie zgromadziło około 30 uczestników i zakończyło się wspólnym obiadem.