Wydarzenia w obiektywie
Konferencje
23.09.2012 r.
Zgodnie z wcześniejszymi ogłoszeniami w dniu 23 września odbyły się Dni Techniki Kolejowej w Ostrowie Wielkopolskim, które w bieżącym roku mogły zostać zorganizowane przy wydatnym wsparciu Stowarzyszenia Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.
Imprezy związane z tegorocznymi obchodami DTK odbywały się na terenie PKP CARGO TABOR Sp. z o.o., torach PKP PLK oraz w holu dworca kolejowego. Główne obchody zostały zgodnie z programem poprzedzone wyjazdowym posiedzeniem Zarządu Krajowego SITK RP w dniach 10-11 września z udziałem władz samorządowych miasta. Natomiast w dniu 23 września na holu dworca kolejowego można było podziwiać makietę kolejki H0 oraz wziąć udział w konkursach nt. wiedzy o kolejnictwie. Ciekawi szczegółów budowy i funkcjonowania lokomotyw mogli w zakładzie PKP CARGO TABOR zajrzeć zarówno do wnętrza kabiny lokomotywy jak i też z kanału obejrzeć lokomotywę od spodu. Dla jeszcze bardziej żądnych wrażeń była możliwość krótkiej przejażdżki lokomotywą. Nie lada gratką była okazja przejażdżki drezynami kolejowymi a dla wykazujących się tężyzną fizyczną udział w zawodach drezyn z napędem ręcznym. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach; juniorzy (do lat 16) i seniorzy (powyżej 16 lat). W pierwszej kategorii zwyciężył Mikołaj Walaszczyk z Kalisza przed Kamilem Zawidzkim i Szymonem Chorodko obaj z Ostrowa Wielkopolskiego. W kategorii seniorów zwyciężył Andrzej Bartz przed Sebastianem Błochem i Piotrem Bartzem wszyscy z Ostrowa Wielkopolskiego. Wręczenia pucharów zwycięzcom dokonał Seweryn Kaczmarek – Prezes Oddziału SITK RP w Ostrowie Wielkopolskim w holu dworca kolejowego.
Porównania dawnej techniki kolejowej z dzisiejszą można było dokonać poprzez zwiedzenie Izby Tradycji, w której zgromadzono bardzo wiele ciekawych eksponatów kolejowych z dawnych lat. Stałą ekspozycję nawiązującą do tradycji kolejowej jest eksponowana w Parku Miejskim lokomotywka typu LAS.
Imprezy związane z obchodami DTK cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem starszych i tych najmłodszych miłośników kolei. Mamy nadzieję, że imprezy tego typu służą poszerzaniu wiedzy Ostrowian o dziedzictwie kulturowym środowiska, które jeszcze do niedawna mieniło się „miastem kolejarzy” a efektem takiego działania będzie przełamanie niechęci społeczności lokalnej a może przede wszystkim lokalnych firm do transportu zbiorowego (transportu szynowego) jako bezpiecznego i ekologicznego.